Na zápisech

Facebook - Prvákoviny do kapsy

  banner-czc

banner-jp

  

 studentskebydleni-banner-na-web

Online zdroje aneb právník na síti

fakultyStudium práv vyžaduje píli, ale také schopnost udržet se v obraze. Kde sehnat kvalitní „matroš“? Kromě množství tištěných zdrojů, jako jsou učebnice či Úzka, existují i elektronické zdroje informací, bez kterých se dnes v zásadě již neobejdete. Důležité je surfovat v důvěryhodných a nejlépe již prověřených vodách.

Jedním pramenem informací je bezpochyby studentský portál Pravuska.eu, který představuje studentskou úschovnu učebních materiálů. Je rozdělený dle roku, ročníku a předmětu. Můžete zde najít staré diskuze (např. Doporučení vyučujících), loňské studijní materiály, testy, ale i aktivně vkládat své poznámky a materiály.

Právní informační systémy

Jako budoucí právníci se neobejdete bez užitečných pomůcek, jež vám usnadní pohyb spletitou džunglí právních předpisů a soudních roz­hodnutí. Jednoznačnou odpověď představují právní informační systémy. Právní informační systémy poskytují přehled předpisů včetně evropských, judikaturu českých soudů i Soudního dvora EU, k tomu zpravidla i doplňu­jící literaturu a další funkce. K dispozici je máte na fakultních počítačích a zdarma. Jaké to vlastně jsou?

ASPI je obsáhlý systém se spous­tou funkcí, zpočátku může být hůře uchopitelný. Licence k němu jsou častou odměnou ve studentských soutěžích a na různých akcích, takže se neostýchejte a zapojte se do nich.

Codexis je systém, jehož hlavní před­ností je uživatelská přívětivost a pře­hlednější ovládání. Po dobu studia máte licenci zdarma, neotálejte tedy s návštěvou www.codexisacademia.cz,kde zjistíte, jak tento systém dostat do svého počítače.

Beck-online je internetový infor­mační systém s komentářovou a odbornou literaturou dostupný na www.beckonline.cz

Užitečné odkazy

Potřebujete najít konkrétní předpis, chcete přečíst judikát či odborný článek vázající se k tématu semináře? Níže zmíněné odkazy mohou být velkými pomocníky a není od věci si je zařadit mezi záložky v prohlížeči.

Přístup k předpisům vám umožní například stránky Zakonyprolidi.cz a Portal.gov.cz. Soudní rozhodnutí zase hledejte na adresách Nalus.usoud.cz, Nss.cz, Nsoud.cz. Prohledání konkrétních soudních jednání vsaďte na portál soudni-jednani.cz

Známý advokát Adam Rakovský, absolvent Prf MU o práci advokáta tvrdí: „ Pokud u složitých problémů neznáte řešení, tak jste málo četli. Většina právníků není dobrých tím, že by byli zvláště nadaní, ale tím, že víc přečetli.“ Je známou pravdou, že právník by měl držet krok s rychle se vyvíjející legislativou a stále se odborně vzdělávat. K tomu je určeno množství odborných právnických časopisů a periodik, které jsou přístupné v knihovně. Kam ale zabloudit na internetu? Například na stranky epravo.cz nebo jinepravo.blogspot.cz - jsou to weby nabité články a komentáři reagující na aktuální právní otázky. Přispívají zde i mnozí vyučující.

Spoustu dalších, i zahraničních, internetových zdrojů naleznete na ezdroje.muni.cz.

Jana Polášková, s přispěním Marka Doláka