Na zápisech

Facebook - Prvákoviny do kapsy

  banner-czc

banner-jp

  

 studentskebydleni-banner-na-web

Tisk – rady a tipy

isZnáme to všichni. Na úterý máme úkol, ale je teprve neděle. Slunce svítí, venku otevírají zahrádky. Pod tlakem se člověku prý stejně pracuje lépe, není tedy problém úkol odložit na zítra. Teprve ráno ve vlaku do Brna si vzpomeneme, že úkol měl být vytištěný a dojde nám alarmující skutečnost, že tiskárna je zrovna jednou z věcí, kterou náš skromný kolejní pokojík neoplývá. Jak se teď vyhnout psaní omluvného e-mailu vyučujícímu, kde horko těžko vymýšlíme sto jedna možných opisů věty „Jsem lenoch!“?

Možnost samoobslužného tisku pro studenty je v té či oné podobě zastoupena na každé fakultě (a dále na kolejích Vinařská, Kounicova a Bratří Žurků). Tiskárny obvykle najdete v knihovnách či počítačových halách, rozdíly v jejich obsluze bývají nepatrné (můžete se podívat přímo na stánkách vaší fakulty; obvykle funguje vyhledávání klíčového slova tisk).Výhodou je především dostupnost téměř v jakoukoliv denní dobu a možnost si dokument předem zkontrolovat.

Samotný tisk probíhá podobně jako na každém jiném počítači, pouze po odeslání souboru k tisku vyskočí okno klienta SafeQ, kde zadáte vaše Glossary Link UČO a sekundární heslo. Následněstačí ke čtečce u zvolené tiskárny přiložit Glossary Link ISIC kartu a tisk může začít. Tisk je placený z vašeho Glossary Link SUPO účtu, který je nutné mít aktivní. Máte-li v plánu tisknout černobíle, musíte černobílý tisk nastavit předem ve vlastnostech tiskárny, jinak vám bude účtován jako barevný (což vás při tisku delší práce může ochudit o slušné množství potenciálních piv).

tisk-SafeQ

tisk-Ceník

Pokud víte, že budete tisknout častěji, není úplně od věci si ze stránek vaší fakulty (nebo kolejí, záleží, kde hodláte tisknout) stáhnout SafeQ do vlastního notebooku. Po restartování počítače by se vám mezi nainstalovanými tiskárnami měly objevit ty fakultní/kolejní a dál je postup identický jako na erárních počítačích. Dobré je vědět, že tiskárny často nabízí i skenování dokumentů zdarma (ty vám pak přijdou v příloze na jakoukoliv zadanou e-mailovou adresu, není nutná autentizace přes ISIC).

Touláme se Brnem

Pokud je pro vás tisk jen jednorázová záležitost (nebo chcete-li tisknout na netradiční materiály v hybridních formátech), může být pro vás nejsnazší využít služeb některého z mnohakopírovacích center roztroušených po celém městě. Je jich tolik, že po zadání do vyhledávače může Brno na mapě v záplavě rudých puntíků budit dojem, že vypukla spalničková epidemie. Půjdete-li po trase hlavních linek městské dopravy, nebo začnete-li kroužit okolo kteréhokoliv náměstí, s velkou pravděpodobností na nějaké narazíte, ne každé je ale pro vás to pravé.

Velká kopírovací centra vynikají širokou otevírací dobou, rychlou obsluhou, možností tisku na různě velký formát papíru a poskytováním spousty dalších služeb, například vázání diplomových prací. Nevýhodou je složitější obsluha (tisk bývá samoobslužný, přičemž často narazíte na to, že se výsledná cena načítá na čipovou kartu poskytnutou u pokladny) a minimální cena objednávky, která například u Copy General (Dvořákova 13, vedle zastávky Malinovského náměstí) činí 29 Kč. Z toho je zřejmé, že pro tisk jedné stránky A4 nejspíš nebude ideální.

V těch menších naopak nemusíte mít k počítači ani přístup, z čehož plyne nutnost přinést vaše soubory na flash disku v nějakém formátu, který se při spuštění jinde celý nerozhází. Také to, že jste ve vašem referátu zapomněli smazat wikipediovské citace a že váš vysněný řez písma nepodporuje diakritiku, nejspíš odhalíte až po vytištění. Samotná cena černobílého tisku se obvykle pohybuje v rozmezí od 1,5 do 3 Kč.

Jako příklad lze uvést například Copy Studio Karel Svoboda (8 – 18 hodin), které se nachází přímo u zastávky Šilingrovo náměstí. Obchod je zde uveden kvůli svému umístění a také proto, že nabízí i pořízeníprůkazových fotografií, které se vám začátkem roku budou rozhodně hodin.

Dálelze určitě doporučit prodejnu U Marečka, která svou pro studenty mírně nepřívětivou otevírací dobu (9 – 17 hodin s polední pauzou)vynahrazuje dostupností (přímo u kolejí Kounicova), možností samoobslužného tisku ve velkých formátech, prodejem kancelářských potřeb, PC doplňků a reklamních předmětů Masarykovy univerzity. Jak již ale bylo zmíněno, prodejny s možností tisku se nachází po celém Brně, stačí se jen dobře dívat po vývěsních štítech.

Pokud si ještě lámete hlavu s tím, jak do vámi zvoleného kopírovacího centra (nebo na fakultní počítač) dopravit soubory k vytištění, nemáte-liflash disk, tak prodejny bez samoobslužného tisku obvykle přijímají předem zaslaný e-mail – vytištěný dokument na vás pak bude na prodejně už čekat. Situace je o mnoho jednodušší u samoobslužného tisku, protože můžete využít služeb některého z četných internetových úložišť (Dropbox, Google Disk, ale třeba i Úschovnu v ISu), nebo vždy můžete zkusit starý trik s přidáním dokumentů do přílohy e-mailu, který následně uložíte jako rozepsaný.

Malá rada na závěr – kontrolujte si nastavení tiskáren. Nejen kvůli černobílému a barevnému tisku, ale také proto, že člověk před vámi mohl tisknout s úplně jiným nastavením (a tiskárnou) a výsledek by se vám nemusel úplně zamlouvat. Na druhou stranu, výraz vyučujícího, když mu referát odevzdáváte na plátně 1×2m, je prostě k nezapomenutí.