Na zápisech

Facebook - Prvákoviny do kapsy

  banner-czc

banner-jp

  

 studentskebydleni-banner-na-web

Brigády v prváku

Se začátkem semestru pravděpodobně zjistíte, že studentský život není úplně nejlevnější. Rada je jednoduchá – najděte si brigádu. Brno je plné nabídek pro studenty, a i když začátky nemusí být zrovna snadné, přilepšit si ke skromnému rozpočtu není nemožné. Na co si dát ale pozor? Jak nenaletět? Obrňte se trpělivostí a hurá na to.

Brno je ryze studenstké město a zaměstnavatelé z toho těží. Dříve či později tak najdete brigádu, která se dá skloubit i se studiem na vysoké škole. Zároveň se ale může stát, že ne vždy budete dělat činnosti, na které je potřeba vysoká škola. Není se za co stydět, lepší dělat něco než nic a nabyté zkušenosti jak z brigád, tak z mnoha výběrových řízení se vám neztratí.

Kde najít studentskou brigádu?

Na výběr máte klasicky z internetových inzerátů, osobního setkání na prezentaci firmy, nebo také tip od známého. Internetové portály jsou prvním krokem, rozšířit je můžete na Glossary Link IS a weby kateder, kde se to hemží nabídkami z vašeho oboru. Stejně tak to platí o facebookových skupinách – jak oborových, tak těch přímo zaměřených na brigády v Brně. Sledujte také klasické nástěnky na vašich fakultách nebo výlohy obchodů či kaváren. Ostatně, brigáda v kavárně je vůbec ta nejoblíbenější a nejžádanější studentská brigáda. Přečtěte si úplný souhrn míst, kde najít studentskou brigádu.

Brigády na akademické půdě

Pokud nechcete opouštět akademickou půdu – i zde se skýtá velký prostor pro studentský přivýdělek nejčastější jsou pomocné práce na katedrách či konkrétním vyučujícím (také známé pod názvem pomvěd")  budete například skenovat studijní materiály nebo dělat lehkou administrativní práci, brigáda je rozhodně skvělá také proto, že si vás vyučující zapamatuje, což je ideální situace až budete potřebovat nějaké doporučení třeba na Erasmus nebo při dalších stupních studia.

Call centrum nebo hosteska?

Dříve či později na nabídku takové brigády natrefíte Brno je totiž call center plné. Krom výhod, jako je například ad časová flexibilita a dobrý výdělek (brigáda se sluchátkem u ucha zájemcům vynese i 120 korun za hodinu), má i řadu ne­výhod mezi ty patří nutná psychická odolnost. Zároveň si ale díky této brigádě natrénujete skills, které se vám neztratí. Navíc někteří rozjeli na brigádě v call centru skvělou kariéru. Druhá velmi častá nabídka brigád zvláště pro studentky je práce hostesky. Ovšem není hosteska jako hosteska. I zde platí rozdělení pracovních pozic a nároků na ně kladených.

Při hledání brigády si ale dávejte na podvodné nabídky rychlého přivýdělku pozor na podivné brigády.

Pár rad na závěr

Při hledání studentské brigády byste ale měli vždy brát v potaz, že vaší primární povinností je studium. Neměli byste tedy chodit na brigády na úkor vašich studijních výkonů. Nicméně je to právě vysoká škola, kdy budete mít asi nejvíce volného času v životě. Naučte se s časem pracovat.

Pozor na práci na černo – děje se to dnes a denně a většinou to prochází. Někdo byl spokojený s tím, že bez zbytečného papírování a odvodů daní dostal denně na ruku několik set, někdo ovšem za vykonanou práci dosud neviděl ani korunu. Nejčastěji studenti pracují na dohodu o provedení práce, která se používá právě v případě jednorázových brigád, kde není předpoklad dlouhodobější spolupráce.