Na zápisech

Facebook - Prvákoviny do kapsy

  banner-czc

banner-jp

  

 studentskebydleni-banner-na-web

Proč jsou Prvákoviny do kapsy?

spolkyNezvyklý formát časopisu Prvákoviny, které dostává každý nováček na Masarykově univerzitě, má svůj důvod. Nejen, že se odlišuje od celé řady jiných tiskovin, ale hlavně je skladný a prváci ho mohou nosit stále při sobě. Vše začalo v roce 2010, tedy v 7. ročníku Prvákovin. Tento rok byl pro časopis zlomový.

 

 

Vydat po sedmé Prvákoviny byl pořádný oříšek a vše provázely bouřlivé diskuse. Letošní ročník nesl magickou sedmičku a věříme, že byl šťastný. Stejně jako ta předchozí vydání Prvákovin jistě usnadnil nástup do studia řadě nováčků na Masarykově univerzitě.

altJedním z velkých dilemat byl tehdy formát publikace. Seděla jsem se skupinkou studentů v hospodě a bavili jsme se o tom, zda formát změnit nebo ponechat. Dívky současnou velikost A5 chtěly zachovat. „Je to akorát do kabelky,“ pochvalovala si děvčata. Pánové ale se standardní a léty ověřenou ápětkou nesouhlasili. A tím padl zásadní návrh. „S kabelkou nechodím, byl bych rád, kdyby se Prvákoviny vešly do kapsy,“ prohlásil Honza, který se ten den stal grafikem 7. ročníku Prvákovin. Tím vznikl možná nečekaný formát pro časopis, ale doufám, že minimálně čtenářky a čtenáři bez kabelek to uvítají.

A  od té doby existují Prvákoviny do kapsy. Příručka, která pomáhá na začátku studia vysoké školy, vám dává rady, které se v oficiálních materiálech a studijních katalozích jen těžko dozvíte. Připravují je starší kolegové prváků.

„S tímto malým rádcem budete mít všechny zkoušky a nástrahy vysoké školy v kapse. To je rozhodně lepší než mít vítr v kapse, i když i to se vám jistě během vysokoškolských studií několikrát stane. S pomocí této publikace, doufejme, nebude realita tak tvrdá. A rozhodně se nebudete muset plácnout přes kapsu, jsou totiž zadarmo,“ psala jsem tehdy v úvodníku šéfredaktorky.

„Za celý více než stohlavý prvákovi­nový tým vám přeji, abyste strčili všechny do kapsy. Odměnou za ty roky strávené na univerzitě vám možná krom nabitých zkušeností bude to, že v budoucnu nebudete mít jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou. To ale nezávisí pouze na vašich studijních úspěších, ale taktéž na píli, odvážlivosti a určitě i štěstí,“ říkal úvodník Prvákovin do kapsy z roku 2010.

 

Proč jsou Prvákoviny do kapsy?

- aby byly jiné
- aby byly skladné
- aby byly pořád při ruce


PETRA ŠTORKOVÁ | vydavatelka Prvákoviny do kapsy (2010)